A A A K K K
для людей з порушеннями зору
ДНЗ "Центр легкої промисловості
та побутового обслуговування населення м. Житомира"

Поширені запитання-відповіді

Що потрібно знати для вступу до профтеху у 2023 році

Скільки триває вступна кампанії до закладів професійної освіти? Чи можна подати документи онлайн? Як проходить конкурсний відбір? Відповіді на ці питання вступники вже можуть знайти в соціальних мережах та на сайті МОН.

Терміни вступу до профтехів заклади визначають самостійно. Зазвичай, вступна кампанія триває до 31 серпня, з можливістю додаткового набору на вільні місця до 1 листопада.

Для вступу не потрібно складати НМТ чи ЗНО. 

Конкурсний відбір формується за такими критеріями:

  • Рейтинговий список вступників
  • Результати співбесіди
  • Середній бал свідоцтва після 9 або 11 класу 
  • Результати вступних випробувань

Документи для вступу:

  • Заява (в паперовій або електронній формі)
  • Документ про освіту (у випадку відсутності – виписка з Реєстру документів про освіту ЄДЕБО)
  • Медична довідка (у разі потреби)
  • Довідка ОК-5, що підтверджує наявність страхового стажу (у разі потреби)
  • Копії документів, які дають право на пільги
  • 6 фотографій (розмір 3:4).

Цьогоріч документи можна подати як у паперовому вигляді, так і через електроннний кабінет. Подати заяву на вступ можна до будь-якого профтеху, незалежно від місця проживання.

Знайти профтех мрії – на сайті ЄДЕБО

Більше інформації про вступ в наступних постах у соціальних мережах та на сайті МОН.

Джерело: сайт МОН

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. У якому віці можна вступити у профтех?

Вступити на навчання у заклад профосвіти можна на основі свідоцтва про базову або повну загальну середню освіту, тобто з документом після 9-го або 11-го класу. Загалом для вступу немає жодних вікових обмежень.

Отримати професійну освіту можуть як вчорашні випускники шкіл, так і дорослі, які хочуть підвищити кваліфікацію або змінити фах.

2. Які документи потрібні для вступу?

У Типових правилах прийому до профтехів визначений перелік документів, які учень має подати обов'язково. Однак заклад може розширити цей список, затвердивши свої правила прийому на базі Типових.

Обов’язкові документи для вступу:

  • заява
  • оригінал або копія свідоцтва про закінчення 9-го або 11-го класу
  • 6 фотокарток 3х4
  • медична довідка
  • копії документів, що підтверджують право на пільги (за наявності)
  • копія паспорта чи ID-картки (пред'явити при вступі).

Цього року вступники можуть подавати копії документів у кілька закладів одночасно.

Особисто потрібно пред'явити документ, що посвідчує особу та громадянство (паспорт-книжечку, ID-картку), а також документ, що посвідчує спеціальний статус особи.

Для тих, кого направляють на навчання підприємства, установи або організації, додають до заяви про вступ відповідний документ.

3. Навчання у закладі профосвіти є безкоштовним чи платним?

Отримати професійну освіту безоплатно можна вступивши на місця державного або регіонального замовлення. Інші місця, які йдуть понад державне/регіональне замовлення, оплачуються за кошти фізичних або юридичних осіб (тобто за контрактом).

Навчаючись за державним/регіональним замовленням ви також отримуватиме стипендію. У 2020 році її розмір складає майже 500 гривень. Учні визначених категорій також мають право претендувати на соціальну стипендію. Крім того, під час навчання студенти проходять оплачувану практику на підприємствах, установах, організаціях.

4. Чи потрібно складати ЗНО для вступу?

Ні, не потрібно. Зазвичай відбір вступників проходить за рейтинговими списками. Їх формують за результатами середнього бала шкільного свідоцтва, співбесіди, вступних випробувань тощо.

За професіями, де є завищений попит, приміром, кухар, перукар чи автослюсар, у закладах можуть проводитися додаткові конкурсні випробування. Після них приймальна комісія оголошує рекомендованих до зарахування впродовж 5 днів. Оскаржити результати можна впродовж 3 днів.

 

5. Існують різні типи закладів профосвіти: училища, ліцеї, центри, комбінати тощо. Чи є між ними різниця?

Так, різниця є. Випускники вищих професійних училищ або центрів професійної (професійно-технічної) освіти певного рівня акредитації можуть отримати, зокрема, диплом фахового молодшого бакалавра. Випускники інших закладів профосвіти отримують тільки дипломи кваліфікованого робітника.

6. Який документ отримують випускники закладів профосвіти (що написано у дипломі)?

Після випуску ви отримаєте диплом державного зразка, де зазначається здобутий рівень освіти — “кваліфікованого робітника” або “фахового молодшого бакалавра” з певної професії чи спеціальності.

7. На які пільги при вступі я можу розраховувати?

Вступити поза конкурсом до закладів профосвіти можуть:

  • особи, яким відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надано таке право
  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування
  • діти з інвалідністю та особи з інвалідністю, яким не протипоказане навчання за обраною професією (спеціальністю)
  • особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи
  • вступники, які мають таке право відповідно до ЗУ “Про підвищення престижності шахтарської праці”
  • діти, чиї батьки загинули або отримали інвалідність на вугледобувних підприємствах (за умови вступу гірничі професії, спеціальності)
  • діти військовослужбовців або правоохоронців, які загинули під час виконання службових обов'язків

8. Коли починається прийом документів для вступу в профтех і коли закінчується?

Заклади самостійно визначають терміни прийому документів від вступників. Однак вступна кампанія має завершитися до початку занять, тобто до 1-го вересня. Щоб дізнатись, коли починається прийом документів в заклад освіти, зателефонуйте до цього закладу або зайдіть на його сайт і дізнайтесь всю необхідну інформацію.

9. Скільки триває навчання?

Отримати освіту в профтеху можна у період від 6 місяців до 4-х років. Усе залежить від професії, яку ви обрали, наявного на момент вступу рівня освіти та кваліфікації, яку хочете опанувати.

10. Чи може вступити у профтех доросла людина? Є якийсь алгоритм?

Так, навчатися у закладі профосвіти можуть дорослі, які хочуть підвищити свою кваліфікацію вже наявної робітничої професії, опанувати нові навички або повністю змінити фах. Для цього потрібно обрати профтех, у якому є професія, яка вас зацікавила. Перелік закладів у розрізі регіонів є тут:https://registry.edbo.gov.ua/prof/ 

А тут можна знайти заклад, відсортувавши за містом і професією: https://registry.edbo.gov.ua/search/ 

Далі вам потрібно звернутися до адміністрації закладу освіти і пояснити, що ви хочете. У закладі профосвіти зараз можна опанувати конкретну навичку на короткотермінових курсах. Також можливо пройти повний навчальний цикл і отримати документ державного зразка після випуску. Крім того, дорослі можуть навчатися за індивідуальним навчальним планом без відриву від основної роботи. Пройти навчання у профтеху можна в будь-який період навчального року, не прив’язуючись до 1-го вересня.

Важливо, якщо ви вже маєте освіту (вищу чи професійну), потрібно, щоб заклад, де ви плануєте навчатись, мав ліцензію МОН на перепідготовку, підвищення кваліфікації за обраною професією.

Якщо ви старше 45 років, ви можете також у центрі зайнятості отримати ваучер на навчання. Більше інформації за посиланням

Серед  переваг професійної освіти:

  • швидке отримання професії (від 3 міс до 4-х років) та старт кар’єри
  • безоплатне навчання та гуртожиток
  • стипендія та оплачувана практика

11. Якщо я вступаю після 9-го класу, як я отримаю свідоцтво про повну загальну середню освіту?

У закладах профосвіти є можливість паралельно здобути повну загальну середню  освіту.

Якщо учень вступив після 9-го класу (базовий рівень), упродовж 3-4 років він опановує програму повної загальної середньої освіти та освітню програму за стандартами робітничих професій. Також є можливість послідовно здобути 2-3 професії.

Завершується здобуття повної загальної середньої освіти складанням державної підсумкової атестації у формі ЗНО.

12. Чи обов’язково приходити у заклад, щоб отримати консультацію?

Ні, не обов’язково. Ви можете зв’язатися з працівниками приймальних комісій телефоном (номери є на сайтах закладів у розділі “Контакти” або “Зв’яжіться з нами”).

Деякі приймальні комісії заздалегідь збирають запитання від вступників та їхніх батьків через гугл-форми або на поштову скриньку закладу. Далі проводять вебінар в режимі онлайн, де надають відповіді на них.

Докладніше про вступну кампанію 2020: http://bit.ly/Vstup2020

Джерело:

Сайт МОН https://mon.gov.ua/ua

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень