Поради батькам щодо підтримки дітей та стабілізації емоційного стану під час війни
Тиждень охорони праці
Поради батькам щодо підтримки дітей та стабілізації емоційного стану під час війни
Під час війни діти часто переживають стрес. Не у всіх із них виникне психологічна травма, але кожна дитина потребує підтримки. Головну роль у цьому відіграють батьки. Існують базові правила, як підтримати дитину у стресовій ситуацій, щоб стабілізувати її стан
- Дотримання режиму дня.
Прокидатися щоранку в один і той самий час, спілкуватись з рідними та друзями, готуватись до занять, готувати обід, розмовляти після вечері в родинному колі, обійматися та співати – намагайтеся повернути те що ви робили до війни, адже це допомагає дитині почуватися спокійніше і впевненіше. Якщо зараз Ви не можете повернутися до свого звичайного режиму дня, створіть нові ритуали – головне, щоб одні й ті самі дії повторювалися щодня в той самий час.
- Створення нових ритуалів.
Якщо ви переїхали, або втратили можливість робити те, що було для Вас із дитиною звичним, створіть нові ритуали. Це може бути читання вголос, спільний перегляд фільмів або передач, вечірні обійми, спільні ігри, спів тощо. Спільні дії допоможуть дитині відчути єдність і силу сім’ї.
- Щоденне спілкування на різні теми.
Спілкування потрібно кожному. Щоб дитина не почала ізольовуватись, з нею потрібно говорити про речі, які стосуються її життя: про прогулянки, книги, фільми, заняття в навчальному закладі, тощо. Це допоможе їй відчути, що Вам важливі її інтереси.
- Підтримання емоційного зв’язку.
Особливо зараз дитині важлива емоційна близькість із батьками. Щоб зберігати її та зміцнювати, потрібно обіймати дитину, говорити, що ви її любите, хвалити її (за сміливість, за витримку, за вміння, які демонструє дитина),розмовляти з нею на різні теми, смішити, розділяти з нею емоції. Наприклад, спитайте у дитини, чи відчуває вона, що мама й тато її люблять..
Важливо пам’ятати, що діти, які пережили травмуючий досвід, не завжди люблять обійматися й можуть уникати тілесних контактів .Тому слід запам’ятати дитину, чи можна її пригорнути.
- Обговорення тривожних подій .
Такі розмови дуже корисні для емоційної розрядки. Після перебування в укритті, сигналів тривоги, звуків вибухів чи епізоду бойових дій проводьте невеличкі сімейні бесіди. Такі розмови слід починати зі слів про те, що загроза минула (“зараз ми в безпеці “). Скажіть що це було важко, але дитина впоралася, і ви, батьки чи близькі дорослі (опікуни), пишається її силою. Підкресліть: те, що дитина подолала складнощі, допомогло й батькам. У проживанні критичних ситуацій через їхнє проговорювання важливо робити акцент не лише на почуттях та емоціях, а й на діях, які допомогли впоратися дитині й вашій родині.
Щоб уникнути стану “фрагментації пам’яті” (це коли ми перестаємо пам’ятати послідовність дій під час травматичних подій), потрібно переказувати події та дії членів родини в цей час. Якщо дитина готова, можна заохочувати і її переказувати події. При цьому важливо говорити, що і мені, і тобі було страшно (сумно та тривожно), але ми впоралися “. Цей метод дозволяє дитині побачити, що її почуття збігаються із почуттями дорослих, що вона не сама, а також зняти емоційне напруження.
- Звернення до психолога.
Не зволікайте зі зверненнями до спеціаліста за психологічною допомогою, якщо дитина постійно пригнічена чи агресивна, уникає активності, спілкування з однолітками, втратила апетит і нормальний сон
Безпека дитини - спокій родини
* Не залишайте дітей без нагляду під час сигналу "Повітряна тривога"!
* Дбайте про безпеку своїх дітей, дотримуючись правил безпечної поведінки!
* Виховуйте у дітей навички безпечної поведінки, демонструючи на власному прикладі обережність під час війни.
* Виділіть декілька хвилин на відверту розмову з дітьми.
* Пам'ятайте, ці хвилини вимірюються ціною життя. А щоб неждана мить не стала початком великої біди - потрібно давати дітям чіткі знання і вміння, як діяти в тій чи іншій ситуації.
Пам'ятайте, що життя ваших дітей залежить лише від вас самих.