Як запобігти вербуванню дітей
ЯК ЗАПОБІГТИ ВЕРБУВАННЮ ДІТЕЙ
Шановні батьки! З метою запобігання вербуванню ваших дітей спецслужбами росії, прохання розказати їм про небезпеку та методи вербування українських дітей. Ознайомтесь з алгоритмом дій щодо запобігання вербуванню. У своїх бесідах прохання наголосити на ризиках втягування у небезпечні ситуації. Нагадуємо про юридичну відповідальність батьків , яка наступає за вчинення протиправних дій їх дітей.
Батькам та педагогічним працівникам:
*Звертати увагу, в яких месенджерах та соціальних мережах проводить час дитина, чи не з’явилися у дитини чималі кошти, можливо нові гаджети або речі.
* Контролювати коло спілкування дитини, чи немає серед них тих, хто полюбляє заробити «легкі гроші», а якщо все ж таки у дитини є такі «друзі» – пояснити їм які можуть бути наслідки такого спілкування.
* Роз’яснити дітям, що «Легких грошей» не буває, адже протиправний заробіток завжди несе за собою покарання, іноді навіть і позбавлення волі. Вербування несе ризики не тільки для дитини але й для оточуючих. Навіть безневинна на перший погляд інформація, наприклад, про розташування техніки, блокпостів чи військових, може бути використана на шкоду країні. Ті, хто намагається отримати таку інформацію, можуть діяти обманом, пропонувати гроші, подарунки чи інші винагороди. Ндітям необхідно бути обережними з новими знайомствами в соцмережах, уникати спілкування з незнайомцями, які задають підозрілі питання. Завжди можна сказати "ні" та звернутися до батьків чи вчителів, якщо щось викликає сумніви чи дискомфорт.
* Повідомлення дорослих про такі ситуації – це прояв відповідальності та турботи про безпеку сім'ї та громади.
* Підтримувати відкриту комунікацію з дитиною. (Відкрита комунікація допомагає вчасно виявити будь-які підозрілі або небезпечні ситуації). * Приймати участь у освітніх та психологічних заходах дитини (Беріть участь у заходах, які спрямовані на підвищення свідомості та психологічний захист від вербування).
Дітям:
* Бути обережним в Інтернеті та соціальних мережах. Соцмережі — це дуже складні застосунки. Для повноцінної роботи вони запитують доступ майже до всієї особистої інформації. Це може бути як мінімум доступ до фото галереї, доступ до файлової системи взагалі, до ваших контактів, до камери, до мікрофона, до інтернет-з'єднань, до інформації про телефон. Тому встановлюючи будь-який додаток на телефон переконайтесь у його безпечності.
* Бути обачними із пропозиціями, які пропонуються незнайомцями. Навіть якщо людина стверджує, що їй можна довіряти, краще бути обачним та утриматися від надмірно близького спілкування та у разі пропозицій сумнівного характеру, особливо заробити «великі кошти», одразу повідомляти про таке спілкування до поліції, зробивши скріншоти переписки і зафіксувати ідентифікуючий нікнейм того, хто пропонує заробіток.
* Дітям необхідно повідомляти про будь-які пропозиції, підозрілі нові знайомства батькам, педагогам та поліції.
* Поширювати інформацію тільки з офіційних ресурсів.
* Якщо дитину намагаються залучити до протиправної діяльності: Дати чітко зрозуміти, що ви не хочете співпрацювати (на всі запитання треба відповідати «Ні». У жодному разі нічого не обіцяти та не погоджуватися).
* Уникайте контактів із підозрілими людьми: Не погоджуйтеся на зустрічі з незнайомцями. Завжди повідомляйте дорослих про такі запрошення.
* Повідомляйте про підозрілі ситуації: Якщо отримуєте дивні пропозиції або помічаєте щось підозріле, негайно скажіть батькам чи вчителям.
* Будьте обережними в соцмережах: Не публікуйте інформацію, яка може зацікавити злочинців. Використовуйте налаштування приватності для обмеження доступу до особистої інформації.
* Навчайтеся розпізнавати маніпуляції: Звертайте увагу на ознаки обману: пропозиції швидкого збагачення, прохання виконати прості завдання з подальшими вимогами.